Atrakcje kulturalne

Gdański Archipelag Kultury „Wyspa Skarbów” (dawniej Izba Pamięci Wincentego Pola)

Postać Wincentego Pola jest szczególnie ważna dla Wyspy Sobieszewskiej, ponieważ jako geograf stworzył on opis Żuław oraz nazwał przełom Wisły Śmiałą Wisłą. Izba Pamięci mieści się przy ul. Turystycznej 3. Znajdują się w niej książki, listy, mapy, fotokopie rękopisów pisarza oraz fotografie osób i miejsc związanych z jego życiem i twórczością. W skład ekspozycji wchodzą m.in. pomnik, popiersie i portret poety oraz XIX-wieczne przedmioty codziennego użytku z rejonu Żuław, a także zbiory prezentujące historie powstania Wyspy Sobieszewskiej i jej atrakcje turystyczne.

 

Galeria Bursztynowe Centrum

Mieści się w Gdańsku-Sobieszewie przy ul. Promienistej 2. W galerii znajduje się miniwarsztat bursztyniarski, w którym można spróbować samodzielnej obróbki „złota Bałtyku”, obejrzeć wystawę dzieł sztuki rzemieślniczej oraz multimedialny pokaz przedstawiający historię bursztynu nad Bałtykiem. Galeria jest czynna w lipcu i sierpniu w godz. 18.00–21.00.

 

Sanktuarium Matki Boskiej Saletyńskiej

Pierwsze wzmianki na temat kościoła rzymskokatolickiego pochodzą z 1410 r. W XVI w. nastąpiła rozbudowa kościoła przez parafię ewangelicką. Świątynię wybudowano w stylu holenderskim z tzw. pruskiego muru. Po II wojnie światowej w Sobieszewie ponownie otworzono parafię rzymskokatolicką, którą powierzono opiece Zgromadzaniu Księży Misjonarzy Saletynów. W 1961 r. sprowadzono do świątyni figurę Matki Bożej Płaczącej. W 1986 r. pożar strawił kościół, lecz udało się z niego uratować najświętszy sakrament i figurę. W 2003 r. odbudowana świątynia została podniesiona do rangi sanktuarium.

 

Milenijne Sanktuarium Chrzciciela Gdańska

Jest to pomnik kilku jubileuszy związanych z osobą św. Wojciecha: chrztu Gdańska (997 r.), męczeńskiej śmierci św. Wojciecha (997 r.), jego kanonizacji (999 r.) oraz zjazdu gnieźnieńskiego (1000 r.). W przedsionku sanktuarium znajduje się kamień węgielny poświęcony przez Jana Pawła II w czasie jego pielgrzymki do Gdańska. W 1993 r. sprowadzono z Sopotu barokową figurę patrona kościoła, a w 1994 r. relikwie św. Wojciecha z katedry w Gnieźnie. Budowę świątyni ukończono w 1997 r. w tysiąclecie męczeństwa św. Wojciecha i w tym samym roku podniesiono kościół do rangi sanktuarium.

POWRÓT1