Atrakcje historyczne

FORSTERÓWKA

Wymieniając atrakcje Wyspy Sobieszewskiej, nie sposób pominąć rezydencję gauleitera i obergruppenführera SS Alberta Forstera, którą wybudowano w latach 30.. XX w. na rozkaz Adolfa Hitlera. Modrzewiowy dworek stał się miejscem spotkań najwyższych przedstawicieli Rzeszy Niemieckiej podczas II wojny światowej. To tu zapadały najważniejsze decyzje dotyczące m.in. ataku na Westerplatte. Obecnie obiekt objęto ochroną konserwatorską.

Port lotniczy w Górkach Wschodnich

W czasach Wolnego Miasta Gdańska na Wyspie Sobieszewskiej utworzono port lotniczy dla hydroplanów. Usytuowano go w Górkach Wschodnich nad brzegiem Śmiałej Wisły. W latach 30. XX w. port był obsługiwany przez Lufthansę i utrzymywał połączenia z Kalmarem i Sztokholmem. Największym wydarzeniem w jego dziejach było lądowanie 6 lipca 1929 r. ogromnej łodzi latającej Dornier X o numerze burtowym D-1929. Lotnisko działało do wybuchu II wojny światowej.

Zaraz po wojnie powstała w tym miejscu placówka Stacji Biologicznej Uniwersytetu Gdańskiego, która istnieje do dziś. Prowadzono w niej badania zwierząt morskich, głównie krabów, zamieszkujących wody Martwej Wisły. W latach 70., dzięki środkom z Funduszu Polsko-Amerykańskiego im. Marii Skłodowskiej-Curie, laboratoria zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt, który pozwolił na prowadzenie dokładniejszych badań nad skorupiakami i umożliwił jednoczesną współpracę z ośrodkami zagranicznymi: Reed Institute w Portland (Stany Zjednoczone), Institute of Biochemistry w Ottawie (Kanada) czy Laboratoire de Biologie Marine College de France w Concarneau (Francja).

Śluza w Przegalinie i przekop Wisły

Zabytkowa północna śluza w Przegalinie zaczęła funkcjonować wraz z ukończeniem przekopu Wisły w 1885 r. Dawniej spławiano nią drewno do Gdańska. Południowa śluza, oddana do użytku w 1980 r., umożliwiała przepłynięcie jednostek wodnych pomiędzy Martwą Wisłą a przekopem Wisły.

Przekop Wisły powstawał w latach 1889–1895, jego szerokość wynosi obecnie 600 m. Aby uzyskać ten efekt, robotnicy musieli przesunąć 7,2 mln m3 ziemi. Uroczystego otwarcia dokonał prezydent Prus Zachodnich Gustav von Gossler.

POWRÓT1